Adım Adım Düzensiz Kilo Almanın Önüne Geçin

Kilo tüm kadınların ve erkeklerin ortak problemlerinden biri de sağlıksız ve düzensiz kilo almaktır. Peki bu kilolardan nasıl kurtulabiliriz? Başlıca öğrenilmesi ve uygulanması yapılması gerekenlere göz atalım..

Adım Adım Düzensiz Kilo Almanın Önüne Geçin

Kilo Alımını Nasıl Engelleyebilirim?

Kilo tüm kadınların ve erkeklerin ortak problemlerinden biridir. Sağlık ve fiziksel yetkinlikler açısından ideal kiloda olmak önemlidir. Sahip olduğunuz kilo ile boyunuz orantılı olmalıdır. Kilo almamak için düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmek temel şartlar arasındadır. Özellikle kadınların ve şeker hastası olan kişiler kilo almaya daha yatkın oldukları için, beslenme ve spor bu kişiler için hayati önem taşımaktadır. Fast food kültürünün yerleştiği ülkelerden biri olarak obezite sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Kilo Kontrolü Sağlamak İçin Neler Yapılabilir?

  • Kilo kontrolünü sağlamak için düzenli olarak tartılın
  • Abur cuburu hayatınızdan çıkarın
  • Benimsediğiniz hareketsiz yaşam tarzından vazgeçin
  • Düzenli yürüyüş yapın
  • Bir spor salonuna üye olun veya evde düzenli egzersiz yapın
  • Düzenli uyku bir kilo kontrolüdür. Düzenli uyku sistemini benimseyin
  • Sebze yemekleri tercih edin
  • Ekmek ve pilavı büyük ölçüde azaltın
  • Bir diyetisyenden yardım alın
  • Kilolu olmak durumunu benimsemeyin
  • Zayıflayacağınız konusunda kendinize inanın
  • Kilo almanızın altındaki sebepleri araştırın (psikolojik veya hastalık kaynaklı olabilir)
  • Televizyon izlerken yeme alışkanlığınızdan vazgeçin
  • Kendinizi uzun süre aç bırakıp sonrasında yemek yemek gibi bir yanılgıya düşmeyin

 

Neden Kilo Alıyorsunuz?

Kilo almanızın çok çeşitli nedenleri olabilir. Ciddi hastalıklar, psikolojik sorunlar, aşırı yeme alışkanlığı gibi İlk sebeplerden biri genelde kadınlarda görülen troid hormonlarının azalması durumu ciddi kilo artışlarına sebep olabilir. Troidin azalması ile kilo alımı demek vücudun serbest su atılımının bozulması demektir. Buda böbreklerin suyu süzememesi anlamına gelir, troidin metabolizmayı yavaşlatması sebebiyle de yapılan diyetler genelde sonuç vermez ve kilo verimi zorlaşır. Troid hormonunu metobolik aktiviteyi hızlandırır. İnsülün direnci bir diğer kilo alma etkeni arasındadır, bu direnç kişide over yağlanma yapar, yani bel bölgesini aşırı yağlandırır ve kalp hastalıklarına sebep olur. İnsülün direncinin sadece kalp hastalığı değil, karaciğer yağlanması ve yüksek kolesterol gibi etkileri vardır. Kadınlara kilo aldıran etkenlerden bir diğeri ise menapoz dönemidir.

Kadınların Kilo Alım Problemleri Nelerdir?

 

Menapoz dönemi kadınlarda çeşitli hormonel ve fiziksel hareket kısıtlılığı yarattığı için kilo aldırabilir. Kadınlara kilo aldırabilecek bir diğer etkende hamilelik dönemidir. Hamilelik döneminde bilinçsiz ve doktor kontrolünde olmayan bir beslenme kadınlarda geri verilemez doğum kilolarına sebep olabilir, Anti depresan ve uyku bozukluğunun da kilo yaptığı bir gerçek, düzensiz ve aşırı uykunun metabolizmayı yavaşlattığı ve kilo almaya müsait hale getirdiği, anti depresanın da kişide yeme bozukluğu yarattığı bilinen bir gerçektir. Psikolojik nedenler arasında, ayrılık, aileden birini kaybetmek, işsiz kalma, kötü alışkanlıklarının bırakılması, taciz, dayak, aile baskısı, stres gibi bir çok yemek yeme bozukluğuna neden olan sebepleri vardır.

Kilo Alımını Engellemek İçin Evde Neler Yapılabilir?

Bölgesel İncelmeKararlı olun ve kilo alımını engellemek için harekete geçin. İlk yapılması gereken alışverişe çıkarken yanınıza sizi kontrol edecek, sağlık konusuna önem veren bir yakınınızı almaktır. Alışveriş listenizi önceden oluşturun ve markette, sizi kontrolden çıkaran bölümlerden geçmemeye özen gösterin. Sağlıklı besinler aldığınızdan emin olun ve eve dönün. Sağlıklı atıştırmalıkları, öğün aralarında yiyebilirsiniz, tatlı ihtiyacınızı ve abur cubur gereksinimini meyve kurusundan ve düşük kalorili kuru yemişlerden sağlayabilirsiniz.

Hareket Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Her yere yürüyerek gitmeye özen gösterin, ev içinde günlük egzersizler yapın. Oturduğunuz bir işiniz varsa, iş çıkışı eve dönerken bir kaç durak erken inip eve yürüyün, kendi kendinize yapmak çekici gelmiyorsa bir spor salonuna yazılabilirsiniz