Vücut Gelişiminde Bulk Dönemi Diyetleri

Bulk döneminde nasıl antreman yapacağız? neleri yiyip nelerden uzak duracağız? bu yazıdaki mesajları nasıl anlamamız gerekiyor? Okuyalım öğrenelim...

Vücut Gelişiminde Bulk Dönemi Diyetleri

Vücut Gelişiminde Bulk Dönemi Diyetleri ( Sporcunun Temiz Kilo Aldığı Dönem) 

Bulk dönemini vücut geliştirme döneminde sporcuların yağsız olarak temiz kilo aldığı dönem olarak gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu dönem sporcular belirli aralıklarla yiyecek tüketerek yağlanmadan aldıkları besin ile sağlık düzeni bozulmadan daha iri hale geldikleri dönemdir.

BULK İçin Hesaplamalar

BULK döneminde vücut geliştirme sporcuları için alınması gereken kalori miktarı kilo ile 35 sayısının çarpımı ile bulunabilmektedir. Beslenme esnasında bu kalorinin alınması gerekecektir. Vücut geliştirme sporcusu 90 kilo olması halinde 3150 kalori alması gerekir. Bu kalorinin protein miktarı kilonun 2,25 ile çarpılması ile bulunur. Yaklaşık 203 gr protein alınması gereklidir. Alınması gerekli olan yağ miktarı kalorinin 4’te 1’i dir. Bu hesaplama ile 787 kalorilik yani 78 gr yağ alınmalıdır. Diyetler ağırlıklı olarak karbonhidrattan oluşur. Karbonhidrat alımı için 1576 kalori 380 gr karbon hidrat alınmalıdır. Beslenme esnasında sürekli olarak değerlendirme yapılmalıdır. Bu sayede diyetler bir süre sonra günlük hayata uygun hale gelecektir. BULK döneminde pek çok kişinin günlük hayatını zorlaştıran kaloriler 5 ya da 6 öğünde alınması uygulaması bilimsel olarak kanıtlanmış bir süreç değildir.

Önemli olan beslenme ile hesaplanan kalorinin alınmasıdır. Diyetler uygulanırken almanız gerekenden biraz daha az kalori almanız aradaki farkın yağ parçalanarak kazanılmasını sağlamaktadır. Doğru beslenme sonucu istenen sonuçlar kısa sürede sağlanacaktır. Bu dönemde sonuca kısa zamanda ulaşmaya çalışılarak sağlık riske atılmamalıdır.bulk

Kalori Artırmak

BULK döneminde kilo alarak yağa çevrilmeden kas çevirmek amaçlandığından diyetler yakılan kadar kalorili alımı şeklinde düzenlendiğinde kas gelişimi olsa da maksimum seviyeye çıkmayacaktır. Bu nedenle yakılandan biraz daha fazla kalori alarak maksimum etki sağlanabilmektedir. Kas gelişimi yavaş olan bir süreçtir. Bu nedenle diyetler ayarlanırken kas gelişimi ile doğru orantılı olacak kadar kalori alımı fazlalaştırılmalıdır. Bu konuda hesaplama günlük kalorinin % 10 kadar fazlasıdır

Besinleri Düzenlemek

Vücut geliştirme sporcularının protein ihtiyacı normal kişilerden daha fazladır. Bunun sebebi spor sonrasında kas yenilenmesi için protein ihtiyaç duyulur. Hesaplamaya uygun protein alınması sağlık açısından önemlidir. Dikkat edilmesi gereken husus protein miktarını hesaplanandan daha fazlasının alınması ile yağlanmaya neden olabilmektedir. Yağ alımı eklemler ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Karbonhidrat alımı beslenme için önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle diyetin yarısı karbonhidratlara ayrılmıştır.

İzlenmesi Gereken Süreç

Hesaplanan kalori değerlerinde yapılacak beslenmenin belirli aralıklarla kilo kontrolü ile denetlenmesi gerekmektedir. Kilo kontrolü için her hafta aynı zamanda ve aynı durumda tartılarak kilo alma hızı sağlık için kontrol edilmelidir. Kalori miktarı hesaplanan kadar alındığında bir haftanın sonunda 1-2 kilo almak normal hiç almamak kalori miktarını artırmayı, 3 ve daha fazla almak kalori miktarını azaltmayı gerektirmektedir.

Besin Kaynakları

Vücut geliştirme sporcularının çalışması sonrası kas yenilemesi yapabilmesi için temel besinlerini protein oluşturmaktadır. Protein baklagiller olmak üzere, yumurta, süt ürünleri, kırmızı ve beyaz et tüketilebilir. Baklagillerin tercih edilmesi aynı zamanda karbonhidrat alımını da sağlayacaktır. Yumurta ve kırmızı et ana protein kaynağıdır. Vücut direnci için çok önemli konumda olan yağ alımında kaliteli yağlar tercih edilmelidir. Tere yağ, zeytinyağı, kanola yağı, mısır yağı, fındık yağı, Ay çiçek yağı kaliteli yağlardandır. Performansın artması kas gelişimin desteklenmesi için karbonhidratlar seçilirken tercihimizi hızlı ve yavaş sindirilen karbonhidratların karışımı yönünde yapılmalıdır. Karbonhidrat kaynakları pirinç, makarna, yulaf, buğday, tam buğday ekmeği, baklagiller, kinoa ve patates doğru seçimdir. Vitamin alımını ihmal etmemek için günlük 1 ila 2 porsiyon meyve veya meyve suyu tercih edilmelidir.