Hipertrofi Nedir? Neler yapılması gerekir?

Vücut geliştirme sporu, tamamen kaslarla alakadar bir spordur. Burada kasları çalıştırmak ve gereken hacimi kazandırmak amaçlanır. Dolayısıyla bizim işimiz kaslarla...

Hipertrofi Nedir? Neler yapılması gerekir?

Hipertrofi Nedir?

Hipertrofi Nedir?Hipertrofi, tıp dünyasında belirli bir dokunun, hücrenin ya da organın büyümesi anlamında kullanır. Hipertrofi teriminin bir çok çeşidi bulunur. Aşırı et tüketimine bağlı oluşan gut hastalığı da tıp literatüründe hipertrofi olarak adlandırılır. Bu yüzden vücut geliştirmede hipertrofi; kasların ve buna bağlı olarak eklem bölgelerinin besin çokluğuna bağlı olarak büyümesi durumudur. Vücut geliştirme yaparken ağırlıkların uyarıcı etkisine cevaben uyarılan olan hücre, doku ve organların boyutundaki artış olarak da tanımlanabilir. Fiziksel aktivitelere bağlı olarak düzenli beslenme ile sağlıklı bir hipertrofi dönemi geçirmeye çalışacağız. Burada tekrar belirtmek gerekirse hipertrofi; hücre sayısı olarak değil hücre hacmi olarak büyüme anlamına gelir.

Vücut Geliştirmede Hipertrofi

Vücut geliştirme açısından hipertrofi, antremanlar ile fiziksel olarak sürekli büyüme ve hacim kazanmamız için kaslardaki hücrelerin (fibrillerin), beslenmemize bağlı olarak %20 ila %50 arasında büyümesi ve bu antremanlara bağlı olarak adapte olma durumudur. Hücre duvarlarının güçlenmesi ve kas aralarındaki yatay liflerin enine hacim kazanmasıdır.Hipertrofik Yapı Bu adaptasyon ve uyum, insan yapısının genetik ve antomik sınırları içinde gerçekleşirken, hemen hemen her canlı için beslenmeye bağlı olarak bu potansiyel vardır ve büyüme için hazır bulunuşluk durumu bulunur. Gereken tek şey uyarıcıların gereken şartlarda uyarılanı yani hücreleri ve lifleri uyarmasıdır. Doğuştan var olan bu özellik, antremanlar ile gözle görülür şekilde büyümesine adaptasyon denir. Hipertrofi için yapılması gerekenler;

  • Antremanlara ara vermemek: Antremanları aksatmadan programlı bir şekilde devam ettirmek
  • Ağırlıkları arttırarak devam etmek: Kas geriliminin devamlılığı için belirli aralıklarla ağırlıkları arttırma
  • Set ve tekrar sayıları: Tercide göre 3-4 set ve 4-8 tekrarlı antreman biçimi
  • Dinlenme: Katabolik (uyku) süreç vücudumuz büyüme hormonu salgıladığı için dinlenmede en az antremanlar kadar önemlidir.
  • Beslenme: Lifli ve protein odaklı beslenme
  • Güç antremanları: Testosteron seviyesini arttırıp güç kazanmak ve daha fazla ağırlık kaldırabilmek
  • Aminoasitlerden faydalanmak: Atrofi yaşamamak için ve yerimizde saymamak için beslenmenin yanında supplementlere de ihtiyaç duyarız. Kaslarımız için gerekli aminoasitleri doğal yollarla almak güçtür. Bu yüzden bazı supplemetler olmazsa olmazımızdır; Bcaa, creatin, arginin vs.

Bcaa, kas onarımını hızlandırırken, creatin vücudumuzda su tutmaya yardımcı olur. Arginin kan akışını hızlandırır ve güç sağlar.

Hipertrofi Süreci Ne Zaman Başlar?

Uzmanların ortak görünüşüne göre ilk antremandan itibaren başlar ve antremanlar devam ettikçe hipertrofi de devam eder. Her ne kadar kişiden kişiye farklılık gösterse de vücut gelişiminde ara verilmediği veya tamamen bırakılmadığı sürece devamlılığını korur. Hipertrofi, birinci aydan itibaren farkedilecek kadar belirginleşir ancak burada birşeyi belirtmekte fayda var; alerjik veya anatomik olarak vücudun su toplaması durumu hipertrofi ile karıştırılmamalıdır. Özellik antreman sonralarında oluşan şişlik ve gerginlik sizi yanıltmasın…

Hipertrofik Durum Nereye Kadar Sürer?

İnsan anatomisi elbette belirli bir yere kadar büyüyebilir ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu farklılığı genetik yapı oluşturur dolasıyla herkeste aynı oranda büyüme gözükmez. Yazımızın şuana kadar ki bölümünden yola çıkarak öğrendiğimiz hipertrofi konusunda verdiğimiz bilgiler sürekli olarak kaslara maksimum baskı ile hacim kazandırma üzereniydi. Umuyoruz ki yanlış bilgilendirme olmamıştır. Burada şunu da belirtmeliyiz ki; Hipertrofi’nin birde düşmanı var bunun da adı Atrofi. Vücut geliştirme açısından tamamen zarar ziyan sayabileceğimiz atrofi hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Bkz: Atrofi Nedir?