Protein Tozu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Protein tozu, günlük olarak besinlerden aldığımız proteinlerin yani et,süt, yumurta, peynir altı suyu ve soya gibi gıdaların işlem görerek proteinlerinin toz haline getirilmiş halidir. Sporcuların özellikle de vücut geliştiricilerin diğer insanlara göre daha fazla proteine ihtiyaç duydukları bu ürün, uzun ömürlü ve taşınabilir olduğunu için sporcular tarafından sıkça kullanılır.

Protein Tozu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Protein Nedir?

Protein demek insanın en temel besin ihtiyacı demektir. Bu da şu anlama geliyor; Et, süt, yumurta..
Protein ihtiyacı insanın yaradılışından bu yana ‘predator’ diye sınıflandırılan avcı özelliğinden gelir.İnsanın diş yapısı önden et arkadan da ot tüketimine göre dizayn edilmiştir. Ön dişlerin kesici oluşu ve ön sırayı alması, ilk önceliğin ete verişmiş oluşundan gelir. Her ne kadar lezzetiyle ve önceliğiyle eti konuşsakta en mükemmel protein kaynağı yumurtanın akıdır. Yumurtanın beyaz kısmı aynı zamanda protein dağılımı açısından insan vücuduyla birebir benzer amino asit dağılımı gösterir.

Protein Tozu Nedir?

Protein tozu, günlük olarak besinlerden aldığımız proteinlerin yani et,süt, yumurta, peynir altı suyu ve soya gibi gıdaların işlem görerek proteinlerinin toz haline getirilmiş halidir. Sporcuların özellikle de vücut geliştiricilerin diğer insanlara göre daha fazla proteine ihtiyaç duydukları bu ürün, uzun ömürlü ve taşınabilir olduğunu için sporcular tarafından sıkça kullanılır. Sporcular genelde hayvansal gıdalardaki proteini tercih ederler fakat doğal olan proteini saf olarak tüketmek mümkün değildir. Yiyeceğimiz 200 gram kırmızı etle proteinimizi alsak da protein ile beraber doymuş yağları ve kolestrolü de vücudumuza almış oluruz. Ve bu kadar yağlar ve kolestrol zamanla bizim için sakınca yaratabilir. Protein tozu bize katıksız olarak bu imkanı sağlar. Sadece vejeteryan vücut geliştiriciler et yemedikleri için mecburi olarak bitkisel proteinlere yönelirler.

Neden Protein Tozu Kullanırız?

Protein tozu neden bu kadar çok gündemi meşgul ediyor bilmiyoruz ama sporcular için neden olmazsa olmaz olduğunu kısaca anlatalım. Sporcular diğer insanlara göre daha fazla kas grubunu çalıştırdığından doğal olarak günlük alınması gereken protein miktarı eksiliğini protein tozundan kapatmaya ihtiyaç duyarlar. Örnek verecek olursak bir vücut geliştirici antreman yaptığı gün kilosunun en az iki katı kadar gramaj olarak protein almalıdır. Bu sporcu arkadaşımızı da 80 kilo da düşünürsek 160 gram minimum protein alması gerekiyor. 140 grama kadar doğal yollarla alan sporcumuz aradaki 20 gram protein açığını ek protein takviyesiyle kapatabilir. Üstelik hazırlaması zahmetsizdir ve zaman kaybına yol açmaz. Taşınabilirdir günün istenilen saatinde tüketilebilirler.

Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Proteinler; hayvansal ve bitkisel proteinler olmak üzere iki ayrılır. Bitkisel proteinler genelde vejeteryan sporcular tarafından kullanılır çünkü bitkisel proteinlerin insan vücuduyla bileşmesi yok denecek kadar azdır. Hayvansal proteinler insanın kas yapısına daha uygundur ve bileşme sağlanır. Bu da kasların gelişip güçlenmesine katkı sağlar. Protein tozlarında da iki grup protein vardır. Whey protein tozu her zaman soya proteiniyle karşılaştırılsa da Whey protein tozundan elde edilen faydanın, soya proteini yakınından bile geçemez. İzole edilmiş proteinler arasında eğer verdiğiniz paraya değsin ve gelişim sağlayayım diyorsanız kesinlikle whey proteinini tercih etmelisiniz.

Protein Tozu Ne Zaman Kullanılır?

Protein tozu günün istenilen saatinde aç veya tok karnına tüketilebilir. Ancak en verimli zamanları da hesaba katmalıyız. Takviyelerimizi ne zaman alırsak maksimum faydayı sağlayacaksak o zaman tüketmekte fayda var. Bunun için söylenmiş yazılmış çizilmiş bir sürü yazı ve videolar var. Öncelik her zaman kendi vücudumuzu tanımak ve sağlığımızı tehlikeye atmadan ilerlemeye çalışmaktır. Supplement takviyemizi yaparken günü üçe bölüyoruz.

1) Sabah :Uyku sürecinde vücudumuz beyin tarafından onarıma geçer. Gerekli hormonlar (Growth, Testosteron vs..) bu esnada salgılanır. Uyku da olduğumuz için kaslarımız katabolik sürece girer, protein sentezimiz durur ama vücudumuz bütün besinleri tüketir. Dolayısıyla sabah kalktığımızda kasları tekrar güçlendirmek için proteine ihtiyaç duyarız. Eğer protein tozunu sabah erken saatlerde kullanmaya başlarsak gün sonuna kadar kaslarımızı koruma imkanımız da olur. Bunun yanında güne erken başlayıp erken besin aldığımız için metobolizmamız hızlanır.

2) Akşam : Uyumadan önce casein protein kullanabiliriz. Ancak bu gelişimini tamamlamış ileri seviye sporcular için tavsiye edilen bir durumdur. Karmaşık bileşenlerden oluşan bir yapıya sahip olduğu için sentezi diğer proteinlere göre daha fazla zaman alır. Vücudumuzun azot dengesini düzenler, uyuyup uyandıktan sonraki kahvaltıya kadar olan süreçte arada boşluğu doldurma amacıyla kullanılır

3) Antreman öncesi & sonrası : Antreman saatinden en az 2 saat önce veya antremandan 30 dakika sonra tıpkı yemeğimizi de ayarladığımız gibi boşluk bırakacak şekilde tüketmeliyiz. Eğer antreman esnasında veya kısa süre içersek; şişkinlik, mide bulantısı gibi problemler yaşayabilir antreman esnasında rahatça spor yapmamıza engel olur. Antreman sonrası vücudumuzun amino asit depoları boşalacak, kaslarımız insülin ve proteinlere hassas hale gelecektir. Antremandan sonra kaslara gereken besini en kısa sürede verebilmemiz için whey proteini su ile karıştırıp içmeliyiz. Çünkü bedenimiz anabolik sürece geçmiş olduğundan sentez hızlanmıştır. Süt ile karıştırılıp içilmesinde sakınca yoktur ama kana karışma süresini uzatmış oluruz.

Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

Whey protein tozu sentezi kolaydır çabuk sindirilebilir. Metobolizmanın hızlanmasını sağlar ve hücrelerimizin daha hızlı onarımını sağlar. Metobolizmamız hızlı olduğu için yağ yakımına yardımcı olurken kilo vermemizi de kolaylaştırır. Dengeli kullanımında bağışıklık sistemimizin gelişmesine yardımcı olur. Enerji verir güçleniriz ve kas onarımının daha hızlı olmasını sağlar.

Protein Tozunun Zararları Nelerdir?

Herşeyin fazlası zarar… Aşırı kullanımını kesinlikle önermiyoruz. Zaman içinde karın bölgesinde yağlanmaya ve kilo almanıza sebep olabilir. Zaten haberlere sürekli konu olan protein tozu yararlı mı zararlı mı konularında eğer mağdur kişi varsa aşırı kullanımından mağduriyet yaşadığını belirtiyor. Fazla protein tozu kullanıldığında böbreklerin ve karaciğerin aşırı çalışmasına sebep olur. Zamanla da özellikle de böbreklerde sorunlar hatta sindirim sisteminde hastalıklar yaşabilirsiniz. Protein tozu kullanırken herhangi bir kontrolden geçmediğiniz için vücudunuzda farkında olmadığınız alerjik durumlar olabilir ve bu rahatsızlıkları tetikleyebilirsiniz. Ucuz, son kullanma tarihi geçmiş veya içerdiği etken maddelerin ters tepki göstermesinden dolayı da rahatsızlık yaşayabilirsiniz. bedeninizin değişik yerlerinde sivilceye benzer dokunulduğunda acı veren irili ufaklı yağ bezeleri çıkmasına sebep olabilir.

Aklınızdaki soru işaretlerini lütfen yorumlarda yazın. Sizin sorunuz diğer okuyucuların cevabı olabilir…