Pump Nedir? Pump Etkisi Nedir? Pump Nasıl Yakalanır?

Pump Nedir? Pump etkisi neye denir? pump olmanın faydaları nelerdir? pump besinleri nelerdir? hep beraber inceleyelim..

Pump Nedir? Pump Etkisi Nedir? Pump Nasıl Yakalanır?

Pump Nedir?

Pump, ingilizce karşılığı pompa olan terimdir. Pump mantığı, hafif ağırlıkları fazla tekrarlar ve kısa aralıklar ile kaslara yoğun bir şekilde kan pompalanmasıyla oluşan şişkinlik durumudur. Kaslarınız olduğundan çok daha fazla hacimli görünse de bu durum gelip geçici ve kısa süreli yaşanır. Her antremandan sonra pump ve dump etkisiyle ancak zaman içinde kalıcı olarak hacimlenme sağlayabiliriz. Vücut geliştirme hareketlerinin tamamı ingilizce kelimelerden oluştuğu için bu etkiye Pump Effect denir. Kaslara hacim kazandırmak ve kas gelişimini desteklemek için olmazsa olmazımızdır. Antremanlarda Pump olamayan veya Pump yakalayamayan sporcu asla yeterince gelişemez. Gelişemezden kastımız, vücut geliştirme sporu büyüme ve gösteriş sporudur bu yüzden kilo ve ölçülerde artış yakalayamayan sporcu bir yerlerde yanlış yapıyor demektir. Pump vücut geliştirmede öğrenilmesi gereken en temel bilgilerin başında gelir. Gayet gelişkin bir sporcu bile olsanız antremanlarda pump yapamıyorsanız Atrofiye düşersiniz ki bu da kaslarınızın durumuyla alakalı isteyeceğiniz son şey bile değildir.

Pump Tetikleyicileri Nedir?

Pump olabilmek için illaki hafif ağırlık yüksek tekrar ve hızlı olmak gerekmiyor yüksek ağırlık az tekrar ve yavaş hareketlerle de pump olabilirsiniz. Pump etkisini her iki yöntemle de yakalayabilirsiniz ancak yeni başlayan arkadaşlar için pump, 5 hareketli 3 er setlik antreman programında 3. setin hareketini tamamladığınızda çalıştığınız ağırlığı hafifletip son bir defa hızlıca yapılarak kaslara daha fazla kan aktarımı ile de yakalanır. Nornam şartlarda zaten ağırlık çalışmaları olduğu için illaki kaslara kan pompalanacak ve pump etkisini yaşayacaksınız. Burada amaç daha fazla pump yapmak veya erken pump yapmak içindir. İster Bulk antremanı olsun ister definisyon antremanı olsun pump zaten yaşanır.


Yeni Başlayanlarda Pump Nasıl Olur?

Vücut gelişiminde henüz yeni olan arkadaşlarda kasları hala pasif durumda olacağından ve kas lifleri henüz açılmamış olduğundan pump etkisi fazla hissedilmez. Pump hareketlerini uygulayabilirler ama pump olamayınca bu işten soğumalarına gerek yoktur. Çünkü yolun başında bu tarz kazanımlar maalesef yoktur vücut geliştirme zaman, emek ve sabır isteyen bir spordur ve zamana bırakılmalıdır.

Pump Etkisi Arttıran Etkenler

a) Antreman Düzeni: Antremanlarda uygulanan bileşik setler, drop setler ve süper setler gibi farklı teknikler ile pump etkisi yaşanabilir. Bunun yanında kasları kasarak yapılan hareketlerde yoğunluğu arttırılabilir. Bu maddede ister antreman başına ister antreman sonunda pump tercihini size bırakıyoruz. Vücudunuzu tanıyın ne istediğini ve nasıl çalıştığını bilin ki size en faydalı nasıl olacaksa ona göre, antreman öncesi veya sonrası farketmez pump hissini yaşayın.
b) Beslenme: Karbonhidrat ağırlık beslenildiğinde pump’ın daha iyi yaşandığını söyleyebiliriz. Bunun nedeni karbonhidrat enerji demektir ve glikojen depolarının doluluğu ise hacimli görünmek demektir. Beslenme de dikkat edilmesi gereken diğer hususlar; vücudumuza faydalı metallerin (magnezyum, demir, çinko) ve ihtiyaç duyulan amino asitlerin (arginin, nox, kreatin) takviyesinin yapılmasıdır. Hem pump etkisini arttırıcı hem de güç kaynağı olacağından kesinlikle önerilir.
c) Anatomik Yapı: Metobolizma, kan grubu ve Ektomorfendomorfmezomorf gibi vücut tipi farklıları sporcu gelişimine yön veren etkenlerdir. Hızlı gelişim yavaş gelişim ve besinlerin üzerinizde bıraktığı etkiye göre değişim gösterir. Spor yapan herkes için, aynı hareketleri aynı zaman içinde ve aynı sürede yapsa da gelişimi farklı olacağı gibi pump etkisini de farklı yaşarlar. Bazısında hızlı ve uzun süreli olabileceği gibi bazısında yavaş ve geçici olabilir.

Ekstra tavsiyeler

Bol bol su tüketimi ve antremanlarda set aralarının kısa tutumu ile de pump etkisi yaşayabilirsiniz. Üstte belirttiğimiz gibi kreatin gibi amino asitlerin vücutta su tutması ve arginin gibi amino asitlerin damar yollarını genişletmesiyle daha kaliteli pump etkisi yaşabilirsiniz. Öte yandan potasyum gibi önemli bir minareli de göz ardı etmemelisiniz. Kasların iyi çalışabilmesi için hücrelerin içinde potasyum, dışında da doğru miktarda sodyuma ihtiyaç var. Muz, erik ve portakal gibi sevilen meyvelerde bolca bulunur. Kaslarınıza ne denli kan pompalayabilirseniz o denli de pump etkisi yaşarsınız. Kaslarımıza ne kadar çok kan giderse protein beslemesi o kadar çok fazla olur ve verimli bir antrenman yapmış olursunuz. Ayrıca kan pompalamak kaslara daha fazla oksijen aktarımına ve kan akışının kaslarınıza daha çok erişmesi ile daha geniş ve hacimli kaslara sahip olmanızı ve daha hızlı gelişmenizi sağlayacaktır.