Sağlıklı Beslenmenin Sporcuya Faydaları

Beslenme de en az yapacağımız spor kadar önemli.. Peki nasıl olacak bu beslenme? neleri tüketeceğiz? ölçümüz neler olacak?

Sağlıklı Beslenmenin Sporcuya Faydaları

Sağlıklı Beslenmenin Sporcuya Faydaları

Spor yapan kişilerde beslenme, kasların ihtiyacı olan besinlerin diğer vücut fonksiyonlarına zarar vermeyecek şekilde dengeli besin alımı şeklinde olmalıdır. Vücut geliştirme sporu ile uğraşmaya başlayan kişiler için çeşitli ortamlarda karşılaşılan birçok karmaşık önerilerin bulunduğu diyetler yer almaktadır. Sağlık için yapılacak besin alımı aslında çok basit şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun için beslenme için temel bilgilere dikkat edilmesi, program oluşturulması ve bu programın disiplinli şekilde uygulanması yeterlidir. Kas gelişimi sağlıklı bir şekilde, belirlenen hedef uygulanacak diyetler sayesinde gerçekleşecektir.

Beslenme Programı İçin Temel Bilgiler

Sosyal yaşama uygun olarak öğün sayısı belirlenmelidir. Belirlenecek öğün sayısı 3 ila 6 arasında değişebilecek şekilde belirlenmelidir. Eğer günlük yaşama herhangi bir engel teşkil etmiyorsa öğün sayısı maksimum da tutulmalıdır. Öğün sayısını artırmak gün içerisinde metabolizmayı hızlandırır, acıkılmasını önler ve sürekli enerjik olunmasını sağlamaktadır. Hızlanan metabolizma ile yağ oluşumu riski ortadan kaldırılabilmektedir. Günlük olarak alınacak kalori miktarı belli olduğu için parça parça alınacak gıda şişkinliğe de neden olmayacak, spora başlayabilme süresini kısaltacaktır. Belirlenen öğünler atlanmamalı bu konuda oluşturulan disiplinden taviz verilmemelidir.

Sağlıklı Beslenmek

Öğünler protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin olarak dengeli olması sağlık açısından çok önemlidir. Diyetler belirlenirken basit şeker ve karbonhidratları içermemelidir. Basit şeker ve karbonhidratlar asitli ve şekerli içecek, yapay tatlandırıcı kullanılan gıdalar, beyazlatıcı kullanılan unlu mamullerde bolca mevcuttur. Bu gıdalar hızlı bir şekilde enerji veriyor olarak görünse de şişkinlik, halsizlik ve yağlanma gibi istenmeyen sorunlara yol açar. Beslenme programında yer alması sağlık için çok gerekli olan yağlar kaliteli yağlardan oluşmalıdır. Bu nedenle diyetler doymuş yağ veya trans yağları içeren gıdalar içermemelidir. Yağ alımında tercih edilmesi gereken Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, kanola yağı, mısır yağı veya bu yağları içeren gıdalardır. Programda sağlık için tuz tüketimi minimum olmalıdır.

Vücut geliştirme sporunda gerekli olan enerjinin sağlanması için öğünün spordan en az bir saat önce tüketilmesi gereklidir. Sağlık için mutlaka günlük su tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu tüketim gün içine bölünmeli bir seferde fazla miktarda olmamalıdır. Su tüketimi kilo, boya göre değişse de mutlaka 2 litrenin üzerinde bir miktar olması sağlık açısından gerekliliktir. Su tüketme sayesinde besinlerden alınacak enerji dengeli olarak gerçekleşecektir.

Ayrıca vücut geliştirme sporcularının arzuladığı kasların hacimli görünmesi sık sık ve bol su içme ile sağlanabilmektedir. Diyetler öğünlerde ne yeneceğini net bir şekilde belirleyerek mükemmelliğe kavuşur. Beslenme programında mümkünse haftalık, bu mümkün olmazsa bir gün sonraki öğünlerde ne yenileceğinin net belirmesi gerekir. Bu sayede sağlıklı bir beslenmenin gerçekleşmesi, aralarda sağlıksız gıdalardan uzak durulması sağlanacaktır. Öğünleriniz planlanırken antrenman sonrasına da öğün dâhil edilmesi gerekir.

Sağlıklı Beslenmenin Faydaları

Vücut geliştirme sporu için düzenli olarak kilo almayı gerektiren bir spordur. Sağlıklı beslenmenin disiplinli olarak gerçekleşmesi ile kilo alma düzenli olarak gerçekleşir. Yağlanma olmamakta ve kaslarda zayıflama görülmemektedir. Program belirlenirken protein, karbonhidrat ve yağ dengelenmesi ile kas gelişimi istenen düzeyde olur. Gün içerisinde ve spor esnasında performans üst düzeyde yaşanır. Dengeli gıda alımı ile dikkat ve konsantrasyon üst düzeye taşınır.

Vücut direnci artarak, hastalanma ve sakatlanmaların önüne geçilir. Hastalık ve sakatlık oluşması halinde iyileşme süreci kısalır. Genel sağlık durumunda herhangi bir olumsuz durumun yaşanmasını önler. Kas büyümesi ve belirgin hale gelmesi süresi kısalır. Sporcunun duygu durumunda bozulmalar yaşanmaz. İstenen etkiler sağlıklı beslenme ile kısa sürede görülmeye başlanacağından sporcular farklı arayışlara girmelerine gerek kalmaz.