Şeker Neden Kötüdür? | Şekerin Etkileri

Vücut Geliştirme de en önemli şeylerden birisi de insülin direnci ve şekerdir. Şeker düşmesi neden olur? tetikleyicileri nelerdir?

Şeker Neden Kötüdür? | Şekerin Etkileri

Şeker Neden Kötüdür?

Şeker denildiğinde akla ilk gelen şey çay şekeri, çikolata ve baklava vs gibi şeyler olsa da ki pirinç, bulgur ve yulaf gibi karbonhidrat kaynakları da şeker demektir. Basit şeker olarak adlandırılan karbonhidratlar bir şeker grubudur ve bu gıdaları birbirinden ayıran tek şey vücudumuza ilk girdiği anda insülin direnci ne kadar etkilediğidir.

Basit şekerler insülini daha hızlı yükseltirken, kilo alma ve yağlanma oranını arttırır. Aynı zamanda kan akışını da hızlandırır ve depolamayı arttırır. Arttırdığı hızda insülin direncini düşürür ve insülin direnci düştüğünde açlık hissi başlar.

Karbonhidratlar yani basit şekerler ilk tüketildiği anda ağızda sindirilmeye başlandığı anda insülin yükselir. Sonrasında kisa süre içinde düşer ve tekrardan acıkma ve şekerli besinler tüketme ihtiyacı doğar. Kompleks karbonhidrat olarak ayrılan şeker grubu ise insülini yavaş tetikler ve yavaş düşürür. Yağ yakımı sürekli ve düzenli olur.

Şeker Etkisi

Şeker içeriği yüksek bir besin ile aynı kaloride farklı bir besin tüketildiğinde vücuda geri dönüşleri farklıdır. Aynı oranda enerji verirler ancak şeker sizi daha hızlı acıktırır, yağ yakım hormonlarını baskılar, depolama oranını arttırır ve yenilenmeyi uzatır. Şeker kan akışını hızlandırır ve bu hızlanma düzenli ve dengeli olmadığından düştüğünde tekrar acıkırsınız. Şeker düşmesi halsizliğe sebep olur buna bağlı olarak yüksek enerji ihtiyacı ortaya çıkar. Zamanla enerji ihtiyacınızı karşılamak için sürekli şekere mahkum ve bağımlı olursunuz.

diyabet hastaligi

Basit şekerlerin en doğru ve en etkili tüketim zamanı antreman sonrası öğün zamanıdır. Boşalan glikojen depolarının tedariği ve enerji sarfiyatının temini için en etkili şekli antreman sonrasıdır. Antreman sonrasında kullanacağınız supplement olan protein tozuna 5 gram küp şeker veya yanında 5 adet jelibon fayda sağlayacaktır. Bunun sebebi; içilen ek besin insülin direnciyle daha hızlı kana karışması ve insülin hormonunun anabolik etkisi gösterilebilir.

Şeker Düşmesi

Şeker Hastalığı dışında gün içinde yanlış beslenme sonucu düşen insülin düşme derecesine göre vücutta oluşan açlık krizleri hem psikolojik olarak konsantrasyonu bozar hem de diyetinize olan saygınızı azaltır.

Şeker düşmesi genelde gün içerisinde değil gece saatlerinde ortaya çıkar çünkü depolamanın en fazla olduğu saatlerdir ve vücut her zaman yap depolamak için uğraşır. Belirtilen sebepler dışında bir rahatsızlık gözlemleniyorsa yani hastalık haricinde şeker düşmesi yaşanıyorsa bir diğer sebepte Yüksek Glisemik İndeks olabilir. Glisemik indeks şekerin inmesi ve çıkmasında en önemli beslenme etkenidir.

Tatlandırıcılar

Diyabet hastalarına şeker düşüklüğünü kontrol altına almaları ve alışkanlıklarını kalorisiz giderebilmeleri için üretilmiş baskılayıcı maddelerdir. Piyasada bir çok farklı isimde türevleri ve çeşitleri bulunmakla birlikte çoğu üründe de kullanılmaktadır. Genel olarak değerlendirirsek, bu ürün hammaddesi kullanılan ürünler ağızda şekerden 5 kata kadar daha fazla tat bırakmaktadır ancak kalori değerleri olmamakla birlikte şeker hastlarını etkileyecek insülin yağlanması (basit şeker etkisi) yapmamaktadır.

Kalorisiz ürünler, şeker ihtiyacını karşılamak için değik bu ihtiyacı baskılamak için kullanılabilir, aşırıya kaçmadıkça diyetinize zarar vermezler.