Vücudun Yağ Oranını Korumak İleride Ne Gibi Hastalıkları Engeller?

Beslenirken yağları tamamen kesmeli miyiz? Yoksa sağlıklı sayılabilecek yağları sınırsızca tüketebilir miyiz? Aklımıza takılan soruların cevapları ve daha fazlası için alt yazıyı inceleyelim

Vücudun Yağ Oranını Korumak İleride Ne Gibi Hastalıkları Engeller?

Vücudun Yağ Oranını Korumak

İnsan vücudu düzenli çalışmaya adapte olarak yaratışmıştır. Yani beslenme şeklimize göre vücudumuz dengeyi korumaya çalışır. Çok yemek yediğimiz de buna göre yağ yakımı ve depolama yaparken yemeği azalttığımız zaman elinde olanları harcamak yerine gelenleri az kullanmaya başlar. Yani bir şekilde kendisini iç dengeye ulaştırır. Böylece ne çok kilo alırız ne de çok zayıflarız. Bir süre sonra vücudumuz hep kendi istediği dengeyi sağlayacaktır.

Yağlar Ne İşe Yarar?

Yağlar ise vücutta 2. sırada enerji verici maddeler olarak kullanılır. Bu sebepten hayati bir önemleri vardır. Yüksek oranda enerji verdikleri için ilk sırada karbonhidratlar tercih edilir. Aynı zamanda yapımı ve yıkımı yağların zor gerçekleşir. Vücutta fazla yağ hemen yakılmaz ve ihtiyaç fazlası olanlar depolanır. Acil bir durum olduğun da ise bu depo yağlar kullanılır. Yağların depolanmasının sebebi ise en az yeri onlar kaplar. Yani eğer diğer moleküller de depolanıyor olsaydı çok daha şişman olabilirdik.

Yağı Tamamen Kesmek Sağlıklı Mıdır?

İnsanların dengeli yağ tüketmesi gerekir. Bu tüketim ne çok fazla ne de sağlığı tehdit edecek kadar az olmalıdır. Sağlıklı bir beden için yağ alımı şarttır çünkü yağlar vücutta çok fazla göreve sahiptirler. Beden gelişimi, dokuların ve organların tamir edilmesinde, enerji ihtiyacının karşılanması gibi hayati görevleri vardır. Aynı zaman da bazı vitaminlerin vücut için kullanılmamasında yağlar devreye girer. Organların etrafını sararak onların korunmasında başlıca göreve sahiptir ve yedek enerji deposudur.

İdeal Yağ Oranı Nasıl Belirlenir?

Çalışmalara göre kadınlar ve erkekler için olması gereken bir yağ oranı vardır. Bu oran kadınlar için %22-25 olurken erkekler için bu değer % 25-29 olur. Daha fazla olması her iki cinsiyet için de hastalık habercisi haline gelir. Kadınlarda ve erkekler de yağın depolandığı yerler farklı olmakla beraber kadınların kendi aralarında da farklılık gösterir.

Vüduttaki Yağ Oranları

Yağın Depolandığı Yer Neden Önemlidir?

Yağın depolandığı yer sağlık açısından da oldukça önemlidir. Yapılan çalışmalar bel kısmında yağlanmanın fazla olduğu kişilerin birçok hastalık bakımından risk altında olduğunu gösteriyor. Bunun sebebi bu bölgede ki yağlar adet düzensizliği ve östrojen hormonunda meydana gelen dengesizliklere sebep olabiliyor. Kalça ve basende yağ depolanması ise bu kadar tehlikeli değildir. Kalçada depolanan yağlar genelde hastalığa sebebiyet vermez.

Yağlanmanın Sebep Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Vücudun aşırı yağlanması ile sonuçlanan en ciddi rahatsızlık obezitenin ortaya çıkmasıdır. Obezite zamanla hastanın hayat kalitesini düşürür, iç organlarının yağlanmasına ve kalbinin normalden daha fazla çalışmasına sebep olarak kalp rahatsızlıklarını tetikler. Obezitenin başlıca sebebi sağlıksız gıdaların aşırı tüketimidir. Obez bireyler bir süre sonra hareket edemez hale gelebilirler ve bu da zamanla hareket kabiliyetlerini yitirmeleri ile sonuçlanır. Aynı zaman da çok kilo alan kadınların bebek yapma olasılıkları azalır. Aşırı kilolu ise neredeyse hiç çocuk yapma şansı kalmaz. Östrojen hormonunun düzenlenmesin de sorunlar meydana gelir. Adet dönemlerinde dengesizlikler oluşur. Yağlanma iç organların da yağlanmasına sebep olarak oldukça tehlikeli durumlar yaratır. Yağlanan iç organlar fonksiyonlarını yerine getiremez ve çalışmaları aksamaya başlar. Bu sebeplerden kilo alan kişilerin kilo almamaya hassasiyet göstermesi gerekir. Kilolarını dengeye ulaştırıp bu aralıkta kalmayı hedeflemeleri gerekir. Böylece kilo kaynaklı birçok rahatsızlıktan korunabilirler. Yağ sorunu nasıl tedavi edilirken, öncelikle yağlanma sorunun durdurulmalıdır. Yani iyi bir diyetisyene giderek size uygun beslenme programı alarak başlayabilirsiniz. Böylece zaman içerisinde yağ oranınız dengelenir.