Vücut Geliştirmede Pirinç ve Karbonhidrat Etkisi

Karbonhidratlar, glikojen depoları, enerji harcama ve bu enerjinin kaynağı pirinçler hakkında sizlere doğru bilgileri aktardığımız bu yazımızı bir yere kesinlikle not alın...

Vücut Geliştirmede Pirinç ve Karbonhidrat Etkisi

Pirinç Yağlandırır mı?

Pirinç Asya’da ve muhtemelen tüm dünyada en popüler yiyecek. On binlerce yıldır Asyalılar pirinç yiyorlar ve bu kültürlerin çok nadir fazla kilo problemleri oluyor. Bu durumda pirinç yağ yapar demek ne kadar doğru?

Pirincin bir karbonhidrat kaynağı olduğu aşikâr ve birçok diyet size karbonhidratlardan uzak durmanızı tembihler, pirinç bir istisnadır. Karbonhidratlar da yağlar da vücudunuzun enerjiye dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu besleyici öğelerdir. Bu ana beslenme öğelerinden birini veya ikisini fazla yerseniz vücudunuz bunları yağ olarak depolamaya başlar.

Glikojen Nedir?

Glikojen bir sporcu için karbonhidratın enerjiye dönüşmüş ve depolanmış halidir. Antremanlar gibi yoğun efor sarfedeceğimiz ve enerji harcayacağımız durumlarda glikojen kullanılır. Glikojen bir nevi antreman yakıtı anlamına gelir. Antreman süresi boyunca harcanan glikojen seviyesi ne kadar azalırsa, o kadar fazla yağ yakımına geçiş yaşanır. Karbonhidratlardan tedarik edilen ve birincil enerji kaynağı olarak kullanılan glikojen depolarının boşalması kas doluluğunda dezavantaj, yağ yakımında ise bir avantajdır. Glikojen depolarının en hızlı boşaldığı an, kardiyovasküler egzersizlerin aç karnına yapıldığı esnada gerçekleşir.

Pirinç ve Kilo Verme

Kilo vermeye çalışırken fazla miktarda beyaz pirinç tüketmek anlamsızdır. Ölçülü yenmeli. Pirinç yalnız başına sizi şişman yapmaz ancak diğer sağlıksız şeylerle beraber pirinç tüketip aynı zamanda aktif olmamak yapar.

Sorumuzu cevaplayalım pirinç şişmanlatır mı? Hayır- eğer ürettiği enerji kullanılıyorsa. Aktif kalmak vücudunuzun pirinci ve diğer yiyecekleri düzgünce işlediğinden emin olmanızı sağlar. Hareket etmediğiniz sürece ne yerseniz yiyin yağ olarak depolanacaktır.

Esmer & Beyaz Pirinç Yağ Yapımı

Çoğu insan esmer pirincin beyazdan daha sağlıklı olduğu düşünür ancak yanlış sebeplerden.

1 bardak beyaz pirinç yaklaşık 175 kaloridir. 1 bardak esmer pirinç ise yaklaşık 200. Beyaz pirinç daha az kalorili olmasına rağmen esmer olan sağlığınız için de kilo vermek için de daha iyidir.Esmer Pirinç

Esmer pirinç her bardakta 3.5 gram besin lifi içerir, beyaz pirinç ise hiç içermez. Bu lifler size daha uzun süre tokluk hissi verirken beyaz pirinç yedikten hemen sonra tekrar aç hissedersiniz. Ek olarak lifler kabızlığı önler, kalp rahatsızlıkları ve diyabet riskini azaltır.


Esmer ve Beyaz Pirinç Yemenin Sağlıklı Alışkanlıkları

* Yağ ile değil haşlayarak pişirmek.
* Esmer olanı tercih etmek.
* Vücudunuzun daha kolay sindirebilmesi için beraberinde lifli ve proteinli başka besinler tüketmek.
* Çok fazla yememek.[Kişi başı kuru olarak yaklaşık iki kahve fincanı (113 gram) önerilir.]
* Pişirmeden önce en az iki kez yıkamak.
* Diri yapmak yerine daha fazla suyla suyun hepsini çekene kadar pişirerek yapmak.

Kızarmış Pirinçten Kaçının

Kızarmış pirinç sağlığa zararlıdır, özellikle de bir restoranda hazırlandıysa. Çoğunlukla fazla yağ ile, hatta margarinle, ve hatta bazen de monosodyum glutomatla yapılıyor.

Eğer bir restoran yemeğin yanında pilav veriyorsa onlara kibarca bunun yerine sade haşlanmış esmer pirinç verebilirler mi diye sorabilirsiniz.

Evde ise kaynamış tuzlu suya esmer pirinci ekleyerek tıpkı makarna yapar gibi bildiğimiz pilavdan daha sağlıklı halini yapabilirsiniz.

Sonuç Olarak…

Eğer birisi size pirinç kilo aldırır mı diye sorarsa artık cevabın hayır olduğunu biliyorsunuz. Çok sağlıklıdır ve büyük bir karbonhidrat ve lif (esmer pirinç yalnızca) kaynağıdır. Yine de akılda tutmak gerekir ki çok yendiğinde yiyecekler şişmanlatabilirler. Siz en güzeli kilo vermek için spor yapın.


Çeviri: Elif Çağlar
Kaynak: https://www.topstretch.com/is-rice-fattening/