Vücut Geliştirmek İstiyorsan Bunları Bilmelisin!

Eğer sizde vücut geliştirmeye yeni başladıysanız veya başlayacaksanız ve bu işi kuralına göre okuyup öğrenerek yapmak istiyorsanız, aşağıda bulunan 10 Altın Kuralı dikatlice okuyun..

Vücut Geliştirmek İstiyorsan Bunları Bilmelisin!

Vücut Geliştirmek İçin Bilinmesi Gerekenler

 

Vücut geliştirmek, sabır ve emek isteyen bir spordur. Başarmayı ne kadar istiyorsanız aynı zamanda sabretmeyi de o derece bilmelisiniz. Yıllardır hiç çalıştırmadığınız o kaslarınızın birden bire büyümesini ve estetik bir vücuda sahip olmayı elbette beklememelisiniz ancak bu da sizi yıldırmamalı. Bu konu altında vereceğimiz tavsiyeler doğrultusunda kendinize bir sporcu yaşam tarzı belirlerseniz yaşayacağınız haz sizi daha da motive edecektir..
Yeni başlayan statüsünde olduğunuz için hipertrofi döneminde bulunuyorsunuz bu sebeple hafif ağırlıklarla istasyon çalışma sistemini uygulamalısınız. Kısaca değinmek gerekirse vücudunuzdaki her bölgeden 2 farklı hareket ve antremanlarınız full body yani tepeden tırnağa olacak şekilde yapmalısınız.

 

1) Ağırlık Seçimi :

Spor salonuna ilk defa gireceğiniz varsayalım. Salon görevlisi size yeni başlayan antreman programını verdikten sonra sizinle pek ilgileneceğini sanmıyorum o yüzden bu konudaki tiyoları dikkatlice uygulayın. Göğüs antremanıyla başladık ve sizi göğüs makinasına oturttular. Burada 3 set ve her sette 10 tekrar çıkarabileceğiniz ağırlığı seçin. Daha fazlasını kaldırabileceğinizi tabi ki biliyoruz ancak set ve tekrar sayılarını hem yakalamak hemde hareketi nizami yapmakta lazım. İlk bölgeyi çalışırken bütün enerjiyi orda harcamamalısınız. Zaten amacımız pasif durumda ve kapalı olan kas lifi aralarını açmak, açarkende aktif hale getirmek. Bu düzeni 4 hafta koruduktan sonra yavaş yavaş ağırlıkları arttırabilirsiniz. Zaten her gelişim evresinde biraz daha güçleneceksiniz ve kas yapınız biraz daha gelişecek. Bir süre sonra ağırlıkların size hafif geldiğini hissedeceksiniz ama aslında siz güçleniyor olacaksınız..

 

2) Salonda Geçirilen süre :

Spor salonlarında yapılan hatalardan biri de salonda çok fazla süre geçirmek. Yeni başlayan bir sporcunun spor salonunda geçireceği süre ortalama 60-70 dakika olmalıdır. Set aralarında ve hareket değişimde arayı maksimum 1 dakika bırakmalısınız. Kan dolaşımınızı belli bir hızda sabitlemeniz gerekir. Aksi halde sporda soğuma dediğimiz olay gerçekleşir ve antremandan verim alamazsınız veya düşük verim alırsınız. Spor salonu sohbet etme yerleri değildir bu açıdan disiplinli olmalısınız ve başka şeylerle uğraşmamalısınız.(telefonlar oynamak, resim çekmek vs..)

 

3) Spora Sadakat :

Bir hevesle başladığınız Vücut Geliştirme işine 1 gün gelip 10 gün gelmeyerek ya da 3 gün arka arkaya gelip 2 hafta gelmeyerek sadece salondan soğursunuz. Yazının başlarında belirttiğimiz gibi hafta da bir veya iki gün pas atacak şekilde sabır ve azim göstermeli, yaptığınız spora saygı durmalısınız.

 

4) Beslenme Düzeni :

Kahvaltı yapmayan günü 1 veya 2 öğünle atlatan kilo bakımından zayıf veya tam tersi ne bulursa yiyen abur cuburu seven kilolu biriyseniz artık beslenmeyi de düzene sokmanın zamanı geldi. Vücut geliştirme sporunda kahvaltı ve yumurta olmazsa olmazınız olmalı en ucuz ve en kaliteli proteini buradan tedarik etmelisiniz. Sabah kalkıp kahvaltı alışkanlığını yakalar, bunun yanında yıllardır zararlarından söz edilen 3 beyazdan (ekmek, şeker, tuz) uzak durmalısınız. Tamamen kesemiyorsanız en azından azaltın. Yeni başlayan çalışma sisteminde günde en az 3 temiz öğün ve mümkünse kuruyemiş tüketmeniz şiddetle tavsiyemizdir.

 

 

5) Uyku Saati :

Dinlenme süresi bana göre vücut geliştirme sporunun başarıya giden yollarından en önemlilerinden birisidir. Düzgün dinlenme olmadığı sürece kilo alamaz, kilo veremez, hacim kazanamaz veya gelişim sağlayamazsınız. Sağlayamazsınız ağır olmuş olabilir ama şöyle düşünün en düşük verim ile bu sporu yapmak veya devam etmek ne kadar mantıklı. Sporu istiyorsak kriterlerine de riayet etmek gerekmez mi? Gece yatmaz gündüz kalkmaz veya günde çok az uyuyan biriyseniz kasları yeterince dinlendiremezsiniz. Kas yapınız geliştmekte zorlanır. Gece geç yatıp öğleden sonra kalkıyorsanızda bu sefer biyolojij saati bozmuş olursunuz. Metobolizmanın yavaşlar, protein senteziniz düşer bu sebeple çok çabuk yaplanır kilo alırsınız. Su içseniz bile midenizde şişkinlik hissedersiniz.

 

6) Supplemet Takviyesi :

Supplementler, vücudumuza doğal aldığımız protein, karbonhidrat, kreatin ve diğer amino asitlerin yetersiz kaldığı, gelişmişlik evresine işaret eden durumlarda kullanılması neredeyse zorunlu hale gelmiş takviyelerdir. Hesaba vuracak olursak günlük almamız gereken protein miktarının varsa ki her zaman eksik sayılır, çünkü doğaz yollarla tamamının alınması zordur, aradaki boşuluğu; protein, amino asit ve diğer takviyelerde kapatmamız anlamına gelir.

Protein Tozları Hakkında Detaylı Bilgi

7) Özgüvenli Olmak :

Spora başladığınız ilk dönemlerde salonlarda sizde çok daha fazla gelişmiş ve bu alanda mesafe katmış insanları görüp, özellikle de çalıştıkları ağırlıklar bakarak bu işi yapamam demeyin onlarda sizin gibi sıfırdan başlayıp oralara geldiler. Vücut geliştirme sporu kendi bedenini seven ona saygı gösteren ve gereken değeri vererek burnunu havaya kaldıran insanların sporu olduğunu unutmayın. Bazen ben bu işi yapamayacağım hissiyatına kapılıp başlamadan bırakmayı asla düşünmeyin. Her zaman ben bunu yapabilirim deyip zirveyi kovalayın. Hayatta her zaman hedefiniz olsun ben bu işi yaparım diye hırslanın. Eğer hırslanıp öfkelenmiyorsanız sıradan biri olmayı zaten çoktan kabullenmişsiniz demektir. Her zaman pozitif olun ve bu spora başlama amacınız hatırınızda olsun…!,

 

8) Önce Sağlık :

Vücut geliştirme sporu ağırlıklarla yapılan bir spordur. Bu yüzden kaldıramayacağınız yükün altına asla girmeyin. Özellikle duruşunuzu bozan ve nizami hareket şeklini bozan hareketlerden uzak durun. Aksi halde sakatlanmalara ve yaralanmalara maruz kalabilirsiniz. Bizim amacımız önce sağlık olmalı sonra gelişim olmalı…
Yeni başlayan statüsünde olan arkadaşlara tavsiyemiz aceleci davranmayın ve setleri tastamam yerine getirin. Bir yerden sonra zaten bu işin mantığını kavrayacak, kaslara gereken kasılmayı ve gerilimi verebileceksiniz ve hızlı yükselmeye başlayacaksınız..

 

9) Partner Kullanımı :

Vücut geliştirmek istiyorsanız ama korkularınız varsa yanınıza alacağınız bir partner sizi geleceğe ışınlayacaktır. Gelişimiziniz hızlandırıp iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bunun sebebi ise tıkandığınız yerde yardıma gelecek olması ve tam bittim derken size destek olup son bir iki tekrarı daha yaptırabilecek olmasıdır. Bu spor bu yönüyle biraz acaiptir ki tam tıkandım derken gelen destekteki tekrarlarla gelişirsiniz. Her ne kadar ağırlık kaldırırken kiloları doğru seçin ve dikkatli olun haddi aşmayın desekte bu iş birazda zorlamayınca olmuyor. Sloganımızdan yola çıkacak olursak; “Acı yoksa kazançta yok” sözünü hatırlatmadan geçemeyeceğiz.

 

10) Araştırma Yapın :

Her yeni gün yeni bilgi olsun sizin için. Olduğunuz yerde saymayın. Hangi hareket nereyi çalıştırır kas grupları nelerdir veya set çeşitleri nelerdir hepsini okuyun öğrenin. Komşunun tavuğu size kaz görünmesin her gördüğünüzü uygulamayın. Araştırmacı bir ruhunuz olsun her zaman doğruyu arayın. Sosyal medyadaki sayfalara üye olup bilgi akışını yakalayın öte yandan youtube gibi sitelerde bu konularla alaklı videolar izleyin. Hangi yolları takip edeceğinizi okuyarak öğrenemiyorsanız ki haliyle terimler size yabancı gelecektir sizde izleyerek öğrenebilirsiniz. Doğru bilginin peşinde olun her zaman..