Vücut Geliştirmenin Sağlımıza Faydaları Var Mıdır?

Vücut geliştirmenin faydaları ve artılarıyla yaşarken, yaşamın tadını çıkarmak, hayatınıza sporunuz sayesinde yön vermek ve daha fazlası için yazıya göz atalım..

Vücut Geliştirmenin Sağlımıza Faydaları Var Mıdır?

Vücut Geliştirmenin Sağlımıza Faydaları Var Mıdır?

Vücut geliştirmenin sağlığa faydaları ve zararları sürekli bir tartışma konusudur. Bu noktayla ilgili ortada çok fazla yanlış bilginin dolaştığı söylenebilir. Vücut geliştirme sporunun sağlık açısından insanlara birçok faydası bulunmaktadır. Vücut geliştirme sporu sanılanın aksine sadece vücudu forma sokmak için kullanılan bir araç değil aksine sağlık için çok faydalı ve gerekli diyetler ile birlikte yapıldığında yaşam kalitesini inanılmaz ölçüde arttırabilen bir anti-aging silahı olduğu söylenebilir.

Vücut Geliştirme Şeker Hastalığından Korur

Şeker HastalığıVücut geliştirme ile ağırlık çalışırken ya da antrenman yaparken çok fazla oranda glikoz kullanımı yapılmaktadır. Bu sayede kas hücrelerinin insüline olan hassasiyeti artmaktadır. Bu sayede insilün hassasiyetinin artmasının sağlık açısından pek çok faydası vardır. İnsülin hassasiyetinin yüksek seviyede olması kilo alımını zorlaştırmaktadır. Kanda yer alan glikozun yağ olarak depolanması yerine kaslarca kullanılması daha kolaylaşır. Eğer vücuttaki insülin hassasiyeti düşerse vücutta insilün direnci başlar ve bu durum sağlık açısından çok zararlı bir durum ve kilo alımının bir numaralı faktörü olarak göze çarpar. Aynı zamanda insülin direnci şeker hastalığının başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir.

Vücut Geliştirme Kemik Yoğunluğunu Arttırır

Kemik erimesi son zamanlarda milyonlarca insanın hayatını tehdit eden bir hastalıktır. Her yıl çeşitli nedenlerden dolayı insanlar 40 yaşından sonra mevcut kemiklerini yüzde 1 oranında kaybetmektedir. Vücut geliştirme sayesinde bu ermenin büyük oranda önüne geçmek mümkün olabilmektedir. Bu egzersizlerin yanı sıra sağlıklı beslenme ile de kemik erimesinin önüne büyük oranda geçilebilmiştir. İyi hazırlanmış diyetler sayesinde sağlıklı bir beslenme sağlanabilir ve üstüne düzenli egzersiz yapılırsa kemik erimesi gibi bir tehdidin ortadan kalmaması için hiçbir neden kalmayacaktır.
Bunun yanı sıra vücut geliştirme sporu ergenlik çağındaki insanların kemik yoğunluğunu arttırmaları için en etkin yollardan biri olarak görülmektedir.

Vücut Geliştirme Kanser Riskini Azaltır

Çeşitli üniversite ve enstitülerde yapılan araştırmalara göre vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi sayesinde kanser olma ihtimallerinin diğer insanlara göre yüzde 40 oranında daha az olduğu ortaya konan gerçeklerden bir tanesidir. Düzenli ve sağlıklı diyetler ile desteklenen egzersizler vücudun direncini artırıyor bu da hasta olma risklerini en aza indiriyor. Bu noktada vücut geliştirmenin sağlık açısından önemi bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.Kanser

Vücut Geliştirme Metabolizma Hızını Arttırır Ve Kilo Verimini Kolaylaştırır

Vücut geliştirme antrenmanları yapmak kas gelişimi sağlar. Kasın aktif bir doku olması oturulan yerden dahi enerji yakımı yapmasını sağlamaktadır. Vücuda eklenen 1 kilogram kas sayesinde hiçbir şey yapmadan günlük 20 kalori kadar fazladan kalori yakılması sağlanabilir. Bu bağlamda vücuda eklenen 10 kilogramlık bir kas 200 kaloriden daha fazla kalori yakılmasına sebep olacaktır. Bu durumda basit bir hesap yapıldığında vücuda 10 kilogramlık bir kas eklemek yılda 9 kilogram kilo veriminin hiçbir şey yapmadan dahi sağlanacağı gerçeğini ortaya çıkartmaktadır. Sağlıklı bir beslenme ile yapılan egzersizler sonucu meydana gelebilecek sakatlanma olayları da kasların dayanıklılık kazanması ortadan kalkmış olacaktır. Kilo verimin hızlanmasında iyi hazırlanmış diyetler de çok etkili olmaktadır.

İyi hazırlanmış diyetler sayesinde vücudun metabolizma hızının arttırılması sağlanabilir. Sağlıklı beslenme sonucunda vücudun metabolizma hızı artacak bu sayede enerji yakımı daha kolay ve hızlı bir şekilde olacaktır.

Tüm bu faktörler göz önüne alındığında sağlıklı beslenme, iyi diyetler ve vücut geliştirme sporu bir arada yapıldığında bu sporun çok faydalı bir spor olduğu ortaya çıkmış olacaktır. Sağlık açısından da pozitif etkileri saymakla bitmeyecek olan vücut geliştirme sporu akıllarda hiçbir soru işareti olmadan zevkle ve severek yapılması gereken spor dallarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.