Vücut Geliştirmenin Sporcuya Faydaları Nelerdir?

Yazılarımızı basitten karmaşığa doğru gidecek şekilde ayarladığımız için yeni başlayanlar ve orta seviye vücut geliştirici arkadaşlara ilk önce bu işin faydalarını aktaralım.

Vücut Geliştirmenin Sporcuya Faydaları Nelerdir?

Vücut Geliştirmeye başladığınız ilk günlerde ailenize veya yakın arkadaşlarınıza yaptığınız işi anlatırken genelde alınan tepkiler maalesef olumsuz yönde olduğundan hem kendinizi motive edecek hemde çevrenizdekileri ikna edecek bu bilgileri Vucut-Gelistirme.Net okuyucularına ithafen yazıyoruz. Elbette yaptığınız veya yapacağınız spor hakkında temel bilgilere sahip olmalı, yüzeysel de olsa bu alanda fikir sahibi olmanızı hedefliyoruz. Madde madde yazdığımız Vücut Geliştirmenin Faydaları konusunu sürekli olarak güncelleyeceğiz..

 1. Vücut geliştirmek ilk olarak pasifize olmuş kaslarınızı yeniden aktifleştirmesini sağlarken dış görünüşünüzü düzeltir, size estetik bir duruş kazandırır  ve güçlenmesini sağlar.Postür Bozukluğu
 2. Postürünüzü yani duruş bozukluklarınızı düzeltir.
 3. HDL diye adlandırılan iyi kolestrolü dengeler. Kalp sağlığını düzeltir ve korur. Bunun yanında kan dolaşımını hızlandırır ve hücrelere daha fazla oksijen aktarımını sağlar.
 4. Yoğun ve düzenli antremanlar ile besin sentezini arttırıp metobolizmayı hızlandırır, kalp, karaciğer ve böbrek hastalıkları geçirmenizi önlersiniz.
 5. Dayanıklılığınız artarken güçlenirsiniz ve kondisyonunuz artar.
 6. Kaslara istenilen gerilimi vermiş ve bununla birlikte kas liflerini tekrardan canlandırmış olursunuz.
 7. Gençleştiğinizi hissedersiniz, özgüveniniz artarken sporcu ahlakını da alışkanlıklarınıza katarsınız.
 8. Yürüyüşünüz olumlu yönde değişirken denge, refleks ve konsantrasyonunuz artar.
 9. 13-19 yaş aralığında yapılan doğru antremanlar bilinenin aksine boy uzamasına yardımcı olur. ileriki yaşlarda ise kireçlenmeyi, kas ve kemik erimesini önler, eklemsel rahatsızlıklarını önler.
 10. Çevik ve atletik bir yapı kazandırırken dördüncü madde de değinildiği gibi metobolizmayı hızlandırır sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.Estetik Vücut
 11. Kas kütlesi artacağı için yağ yakımı artar, kaslarınız sıkılaşır ve ideal fiziğe kavuşursunuz.
 12. selülit (Genellikle bacak ve kalça kısmında oluşan şekil bozukluğu), jinekomasti (erkekte görülen meme sarkması) gibi hormonel bozukluklardan uzak tutar.
 13. Bağışıklık sisteminiz güçlenir bu sebeple soğuk algınlığı, grip ve benzeri rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltırken aynı zamanda bu hastalıklardan birine yakalansanız bile daha dayanıklı olmanızı sağlar.
 14. Vücut geliştirme, her ne kadar salon sporu olsa da diğer spor dallarına yardımcı ve  alakalı bir spordur.
 15. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar kazanamanızı önler, kullanıcıysanız azaltıp bırakmanıza yardımcı olur.
 16. Asosyallikten kurtulup insanlarla iletişim kurmanıza yardımcı olur, diğer sporcularla yardımlaşmayı sağlar.
 17. Önünüze hedef koyar ve size azimli, sabırlı, dayanıklı ve disiplinli olmayı öğretir.
 18. Ruhsal ve bedensel hastalıklardan ve rahatsızlıklardan korur.
 19. Özgüveniniz artar kendinize değer vermeye ve hayatta pozitif olmaya başlarsınız.
 20. Dengeli, sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanır sağlığınızı korursunuz.